Громадянський рух «Нова Україна»

Пряма мова

25 липня 2013

: Інтерв’ю Голови Держінформнауки Володимира Семиноженка ІА «Укрінформ», 23 липня 2013р.

Інтерв’ю Голови Держінформнауки Володимира Семиноженка ІА «Укрінформ», 23 липня 2013р.

«Україна фінансуватиме науку по-новому» -Голова Державного агентства з питань науки, інновацій та інформатизації України Володимир Семиноженко. За даними ЮНЕСКО, в Україні загальний рівень фінансування наукової і науково-технічної діяльності у розрахунку на одного вченого працівника приблизно в шість разів нижчий, ніж у США та Німеччині, у п'ять разів - Японії і в 1,3 рази - Росії. Фінансування науки (у % ВВП) упродовж 2000-2011 років знизилося з 1,16% до 0,73%. Так, недостатній обсяг фінансування наукової та науково-технічної діяльності за рахунок держбюджету унеможливлює реалізацію державних цільових програм. У цьому зв'язку Кабінет Міністрів України затвердив план заходів щодо реалізації Концепції реформування системи фінансування та управління науковою і науково-технічною діяльністю на період до 2017 року, а Держінформнауки виставило на громадське обговорення розроблену ним нову редакцію законопроекту "Про наукову і науково-технічну діяльність".


Про реалізацію плану, спрямованого, насамперед, на створення умов для підвищення ефективності використання державних коштів у сфері наукової і науково-технічної діяльності, а також залучення у цю галузь коштів приватного бізнесу в інтерв'ю кореспондентові Укрінформу розповів голова Державного агентства з питань науки, інновацій та інформатизації, академік НАН України Володимир Семиноженко.

- Володимире Петровичу, план заходів щодо реалізації Концепції реформування системи фінансування та управління науковою і науково-технічною діяльністю на період до 2017 року передбачає ввести на конкурсній основі державну грантову підтримку прикладних наукових досліджень, науково-технічних розробок і створення високотехнологічної продукції. Чим така підтримка відрізнятиметься від існуючих форм цільового фінансування перспективних наукових напрямків?
- Сьогодні законодавчо визначено наявність лише одного фонду, який має право здійснювати фінансову підтримку наукових досліджень за рахунок коштів держбюджету - це Державний фонд фундаментальних досліджень. План же передбачає створити також Фонд технологічного розвитку, після внесення відповідних змін до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність". Він надаватиме гранти на конкурсній основі відповідно до Положення, затвердженого Кабінетом Міністрів.
- Планується ще одне нововведення - участь бюджетних установ, як наукових, так і вузів, у створенні господарських товариств. Яким чином формуватимуться статутні фонди таких товариств?
- Передбачається участь на пайовій основі з інвестиційними партнерами. При цьому пайова участь наукових установ і вузів може бути реалізована виключно за рахунок майнових прав на інтелектуальну власність, які вони мають. Для реалізації цього завдання також необхідно внести відповідні зміни до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність". Засновники або співзасновники таких господарських товариств матимуть можливість отримувати доходи від розпорядження частками (акціями) у статутних капіталах господарських товариств. Крім того, в їхнє розпорядження надходитиме частина прибутку (дивіденди) таких господарських товариств. Ці кошти будуть спрямовані на правову охорону результатів інтелектуальної діяльності, виплату винагороди їхнім авторам, а також на здійснення діяльності установ і вузів.
- Відомо, що буде вдосконалено і податкове законодавство у сфері науково-технічної діяльності...
- Так, заплановано звільнення від податку на додану вартість операцій з проведення наукових досліджень та виконання науково-технічних розробок за рахунок грантів міжнародних організацій, у тому числі ввезення на територію України безкоштовно наданого ними наукового обладнання. Крім того, планується опрацювати питання про можливість звільнення від податку на додану вартість виконання бюджетними науковими установами та вузами науково-дослідних і дослідно-конструкторських робіт на основі господарських договорів з вітчизняними замовниками. Ми сподіваємося, що це положення стимулюватиме приватний бізнес. Для реалізації цих планів необхідно внести зміни до Податкового кодексу України.
- Чи передбачені ще якісь механізми залучення в цю сферу приватного бізнесу?
- В Україні не розвинений сектор недержавних неприбуткових установ, що здійснюють фінансову підтримку наукової і науково-технічної діяльності. Зокрема, майже не діють спеціалізовані недержавні (корпоративні) фонди грантової підтримки науки, які досить поширені в розвинених країнах. Для зміни ситуації пропонується створити такий інструмент підтримки у сфері науки як спеціалізований недержавний (корпоративний) фонд. Це дасть змогу отримати компаніям-творцям певні репутаційні дивіденди: дасть унікальні можливості просування позитивного іміджу компаній, підвищить рівень бізнес-віддачі від їхньої власної соціальної активності для отримання соціальних або економічних вигод тощо. Планується законодавчо визначити джерела формування коштів таких фондів, зокрема, внести зміни до Закону "Про наукову і науково-технічну діяльність". Розглядається і питання можливості надання низки економічних стимулів господарюючим суб'єктам для формування та наповнення фінансовими ресурсами таких фондів.
- План заходів передбачає перспективне формування державного замовлення новітніх технологій на два бюджетних роки з урахуванням прогнозних показників бюджету замість одного, як зараз. Що це дасть?
- Справа в тому, що існуюча нині процедура формування замовлення надто тривала і неефективна. Витрати часу на підготовку відповідної постанови Кабміну, проведення процедур закупівель товарів і послуг, а також на укладення та реєстрацію договору з виконавцями робіт досить часто досягають семи-дев'яти місяців. Таким чином, на безпосередню реалізацію досліджень і розробок часу практично не залишається. Крім того, в кінці року, як правило, отримати кошти з державного бюджету досить складно, тому іноді ставиться під загрозу не тільки своєчасне виконання робіт, передбачених державним замовленням, а й їхнє виконання в принципі. Дворічний термін дасть можливість формувати держзамовлення і, відповідно, виконувати його в реальні терміни, і не відмовлятися від гідних але більш тривалих проектів, уникнувши певних бюрократичних процедур.
- Володимире Петровичу, план заходів щодо реалізації цієї Концепції реформування розрахований на кілька років. Коли можна очікувати перші позитивні результати реформ для вітчизняної науки?
- Наука є однією з найбільш "довгограючих" галузей діяльності. Для розробки однієї нової промислової технології або наукоємного продукту потрібно від двох до п'яти років навіть за наявності серйозної фундаментальної бази наукових результатів. Максимально сприятливий режим інноваційної діяльності технопарків в Україні був введений в 2000 році, а віддачу економіка країни почала відчувати тільки в 2004 році, коли обсяги виробництва інноваційної продукції почали обчислюватися мільярдами доларів. Тому очікувати дуже швидкої віддачі від впровадження Концепції реформування не доводиться. Така природа науково-технічної сфери. Потрібно кілька років для того, щоб побачити позитивні результати. І то тільки в тому випадку, якщо держава фінансуватиме науку не на нинішньому рівні, а хоча б у 2-3 рази більше. Без фінансування будь-які реформи залишаться тільки благими побажаннями і намірами.
- Щиро вдячна за цікаву розмову, Володимире Петровичу.
Розмову вела Ірина Демура, Укрінформ.

Джерело:http://www.ukrinform.ua/ukr/news/ukraiina_finansuvatime_nauku_po_novomu___seminogenko_1847534

Додати повідомлення

Вам необхідно зареєструватися або авторизуватися для того щоб створювати нові повідомлення.

Повернутися до архіву

2009 © Громадянський рух "Нова Україна"
Всі права захищені. Використання матеріалів, розміщених на даному сайті, дозволене
виключно за умов посилання на http://new-ukraine.org.ua