Пряма мова

Версія для друку 9 липня 2009

«Візит президента США Барака Обами до Москви виходить за рамки двосторонніх відносин: на порядку денному актуальні питання теперішнього і майбутнього світоустрою»

Заступник голови «Українського форуму» Анатолій Зленко визначив три моменти, за якими можна оцінити результати візиту президента Барака Обами до Російської Федерації 6-8 липня.


Насамперед, складається враження, що американська сторона дотримується своїх обіцянок про перезавантаження російсько-американських відносин. Візит президента Барака Обами створює передумови для поступового виходу із холодної війни, яка декілька останніх років відчувалась у відносинах між двома країнами. Очевидно, що сторони усвідомлюють свою відповідальність за теперішній та майбутній світоустрій. Що демонструє домовленість щодо такого стратегічного питання, як вироблення нового договірного поля для запобігання розповсюдження ядерної зброї.

Той факт, що сторони дійшли згоди про кількісне обмеження стратегічних носіїв до 500-1100 і ядерних боєголовок до 1500-1675, свідчить послідовність сторін в реалізації намірів сторін суттєво скоротити свої ядерні арсенали. Нагадаю, що за встановленим правилом підрахунку згідно договору про скорочення й обмеження стратегічних наступальних озброєнь СНО-1 від 1991 року (його дія завершується наприкінці цього року) Росія у 2008 році мала 880 стратегічних носіїв і 4166 ядерних боєзарядів, а США – 1225 носіїв і 5866  ядерних боєголовок.

Хоча  домовленості про нові кількісні  показники поки що не вирішують питання  суттєвого скорочення стратегічної ядерної зброї, однак з урахуванням заяви президента Обами про те, що в майбутньому світ має стати без’ядерним, їх можна вважати першим серйозним кроком на шляху досягнення такої мети. Головне, президенти обох країн підкреслили, що від гонки ядерних озброєнь не одна із сторін не виграє. Ближчим часом очікується  підписання нового договору СНО-2, що демонструє наскільки обидві сторони послідовні у цьому питанні.

Також з досягнутих у Москві домовленостей впадає в очі згода російської сторони щодо відкриття свого повітряного простору для транзиту американських військових вантажів з до Афганістану. Очевидно, це не просте рішення прийняте в дусі бажання налагодити конструктивні відносини для спільної боротьби проти міжнародного тероризму. Інші підписані документи, зокрема, заява щодо наслідків обговорення питань розміщення системи ПРО в Європі, також засвідчують, що йдеться про широкий діалог, в основі якого закладається бажання уникати гострої тональності і продемонструвати взаємний інтерес до співпраці по усьому азимуту російсько-американських відносин. Звертає на себе увагу те, що лідери обох країн постійно підкреслювали необхідність поставити двосторонні відносини на основу рівноправності та взаємної поваги задля спроможності відповідати на глобальні виклики, сформовані світовою фінансово-економічної кризою.

В цілому цей візит має позитивне значення для сьогоднішнього далеко неспокійного світу.  Покращення відносин між Росією та США може в цілому покращити міжнародний клімат. І важливо, в новій міжнародній ситуації оцінити певні дивіденди для України, зокрема можливе поліпшення відносин з Росією. Керівники США та Російської Федерації на зустрічі в Москві не обійшли українське питання. Президент Обома посилався на нашу країну в контексті питань безпеки. І для нас головне, щоб перезавантаження російсько-американських відносин не відбулося за рахунок інтересів України.    

: Прес-служба "Громадянського руху "Нова Україна"
 

Архів

Пряма мова

Вiдео

Останні обговорення

2009 © Громадянський рух "Нова Україна"
Всі права захищені. Використання матеріалів, розміщених на даному сайті, дозволене виключно за умов посилання на http://new-ukraine.org.ua
Експорт новин у форматі rss
Розробка та пiдтримка сайту: