Україну об`єднають прості речі, які хвилюють кожного Можна чекати, склавши руки, змін, а можна самому робити зміни «Дайте можливість працювати – через рік ви не впізнаєте країну»
ГоловнаГлавная

Пошук

Теги

Пряма мова

Версія для друку 22 квітня 2010

Андрій Азаров: Програма економічного і соціального розвитку України: неоране поле для дій

Верховна Рада затвердила Державну програму економічного і соціального розвитку України на 2010 рік. Цього разу критика в пленарному залі була млява і, як в більшості таких випадків, слабо аргументована. Опозиція в особі представників БЮТ звинувачувала (хто б міг подумати!) в популізмі і поверховості. Комуністи в особі Петра Симоненко абстрактно міркували про реприватизацію, закликали піднімати вітчизняну промисловість і сільське господарство і обмежувати імпорт. Помірна опозиція в особі нунсівця Юрія Костенко пропонувала Кабміну озброїтися його передвиборним гаслом «купуй українське». Загалом, дебатів як таких не сталося - швидше, відбувся обмін думками у форматі «якби прем'єром був я». Чи то подіяла аргументація доповідача - першого віце-прем'єра Андрія Клюєва, який досить рівно і грунтовно виклав депутатам не лише за що їм голосувати, але і з чим доведеться жити. Чи то він зміг переконати навіть ярих опонентів, що цей короткостроковий план дій спрацює.


Точка відліку.
Хоч і навязлі на зубах розмови про кризу, від реалій діватися нікуди - економічні труднощі заганяють Україну в далекий кут цивілізації. Перша частина програми дає картину теперішнього моменту, що базується на статистиці, - оцінку результатів соціально-економічного розвитку в 2009 році. До речі, ні в тексті програми, ні у виступі Клюєва не прозвучали традиційні для минулої влади звинувачення попередників з епітетами «корупційна», «злочинна», «антинародна» etc. Очевидно, цей факт із самого початку обнадіяв депутатів і налаштував на конструктив. Перший віце-прем'єр відразу озвучив найбільші проблеми української економіки і соціальної політики, розкриті і посилені світовою кризою. Це - «структурна відсталість, а також залежність від кон'юнктури зовнішнього ринку і низька конкурентоспроможність. Курсова нестабільність, погіршення умов кредитування, дорожчання раніше отриманих валютних кредитів, зниження рівня платіжної дисципліни і так далі привели до значного дефіциту оборотних коштів в підприємств і скорочення внутрішнього ринку і, безумовно, звуження інвестиційної активності».

Як наслідок - падіння ВВП на 15% в 2009 році, зростання інфляції до 12.3%, а також - істотне скорочення реальної зарплати і накопичення боргів по заробітній платі в підприємств.

Засоби пересування.
Для найгіршої хвороби потрібні і засоби найсильніші і найбільш дієві, - говорив Гіппократ. У нашому випадку - відновлення виробництва, у тому числі, за рахунок пожвавлення внутрішнього ринку. Стимулювати ці процеси діючий уряд вважає головним завданням в економіці. Необхідні для цього термінові антикризові заходи містяться в другій частині програми.
Отже, в економіці Кабмін виділив для себе три пріоритети. По-перше, за словами Андрія Клюєва, належить кардинально оздоровити державні фінанси. Зокрема, навести лад в грошових справах держпідприємств, вирішити проблему недофінансування Пенсійного фонду. Вже розроблений збалансований проект державного бюджету на 2010 рік.

Дефіцит держбюджету-2010 запланований на рівні не більше 6% ВВП. Цю позицію вже піддала критиці Юлія Тимошенко, називаючи цифру нереальною і прогнозуючи розрив в 17%. Цікаво, що не далі як півроку назад, коли український експорт ще не демонстрував позитивної динаміки на ринках, Юлія Володимирівна закладала в проект бюджету-2010 дефіцит в 3,97% ВВП, а підсумковий дефіцит в 2009 році прогнозувала в цілих 5%. І продовжувала наполягати на оптимістичних показниках, не дивлячись на те, що ще до фіналу президентських виборів Міністерство фінансів озвучило цифру річного дефіциту держбюджету - 8%. А за оцінкою МВФ, дефіцит склав 11,4% ВВП. І це без врахування суми рекапіталізациі банків (19,6 млрд. грн.), капіталізації НАК «Нафтогаз України» (24,4 млрд. грн.), суми спеціальних прав запозичень (15,7 млрд. грн.) і об'єму невідшкодованих сум ПДВ (24,2 млрд. гривень).

Аналітик інвестиційної компанії Astrum Investment Management Олексій Блінов оцінює макроекономічний прогноз уряду Миколи Азарова на 2010 рік як «консервативний і реалістичний. Правда, з однією обмовкою - інфляція спланована дуже оптимістично, якщо врахувати, що цього року повинні істотно вирости ціни на газ і електроенергію для населення. В той же час, за словами Андрія Клюєва, переговори про зменшення ціни на газ для України будуть завершені наступного тижня. Отже є підстави вважати, що уряду вдасться укластися в заявлені показники. Перший віце-прем'єр, представляючи урядову програму, кілька разів згадав про наведення ладу в державному секторі економіки. Очевидно, наведення ладу передбачає, зокрема, жорстку боротьбу з корупцією, неефективним витрачанням засобів і тому подібне. Аналітики Агентства атомних новин прогнозують, що лише за рахунок впорядкування питань закупівель госмонополія «Енергоатом» може вивільнити як мінімум 20% свого річного бюджету.

Другий пріоритет. Кабмін планує розблоковувати кредитування реального сектора економіки банківськими установами завдяки ефективному управлінню в державних банках і банках, капіталізованих державою.

І, нарешті, пріоритет третій. Коли порядок в держсекторі і в банківській сфері буде наведений, потрібно відновити приплив інвестицій (до 5 млрд. дол. на рік) і залучити приватний капітал до розвитку нашої економіки. Перший віце-прем'єр назвав і напрями припливу інвестицій, і механізми їх залучення. Основною стане реалізація перспективних інфраструктурних проектів, серед яких, - проекти в рамках Євро-2012. Серед головних інструментів - істотне поліпшення регуляторних умов ведення бізнесу. Серед важливих стимулів для зростання економіки Клюєв назвав також створення точок зростання в кожному регіоні. За його словами, створення нового крупного підприємства або модернізація існуючого спричинить пожвавлення цілого ряду суміжних виробництв. В результаті - оживе економіка регіонів.

Власне бюджетні, кредитні ресурси, приватні інвестиції цільовим потоком прямують в галузі, де запланована реалізація найбільш глобальних проектів, причому з максимальною локалізацією в Україні. Так, згадане Андрієм Клюєвим створення інфраструктури під Євро-2012 залучає будівельників, металургів інжинірингові і наукові інститути. Будівництво атомних енергоблоків, про які раніше в Москві говорив Микола Азаров, принесе економіці України близько мільярда доларів на рік, які підуть на оплату роботи знову ж таки будівельникам і монтажникам, машинобудівникам, пріборобудівникам, проектантам і інженерам. Крім того, такі проекти дадуть можливість відновити парк технологій, ініціюють інноваційні зміни.

Система проста, не ноу-хау уряду Азарова, зате перевірена часом. До речі Україні ще пощастило, що перед нею стоїть завдання реалізувати масштабні міжнародні проекти, що збільшує шанси припливу інвестицій. Реальності намірам додає і той факт, що уряд збирається перебудувати систему взаємин між галузевими міністерствами і підлеглими ним підприємствами і інститутами. До цих пір навіть виклик на килим до прем'єр-міністра не означав, що поставлене завдання буде виконано. Тому серед термінових завдань - завершення формування ефективної вертикалі влади. На проведення цих антикризових заходів уряд відвів собі 100 днів. За цей час він бере на себе зобов'язання стимулювати вихід економіки із загрозливого фінансового стану шляхом відновлення інвестиційних процесів - як з внутрішніх джерел, так і за рахунок зовнішніх вливань. А далі - розвиток.

Вектор руху.
В третьому блоці представленої першим віце-прем'єром програми дій уряду окреслені соціально-економічні пріоритети і представлений перелік сфер, в яких повинні початися системні реформи, розраховані не на один рік і передумови для яких необхідно закласти цього року. Андрій Клюєв пообіцяв, що цими сферами стануть і соціальна, і економічна, і політична: стабілізація, збалансованість, прогресивний соціально-економічний розвиток, реформування адміністративно-територіального устрою, державної служби, озброєних сил і тому подібне.

Головна складова - інноваційна.
«Ми повинні від намірів по переведенню країни на інноваційний шлях перейти до конкретних планів реалізації такої моделі. При цьому максимально використовувати вітчизняні інноваційні технології. А що стосується західних технологій, слід купувати технології не вчорашнього дня, а хай-тек. І нарешті, створити умови для залучення високих технологій », - окреслив стратегічні цілі перший віце-прем'єр. І визначив завдання. Прийняття нового Податкового кодексу, яким буде передбачено зниження з 2011 року ставки податку на додану вартість і ставки податку на прибуток. Податкове стимулювання підприємств, що впроваджують енергоефективні технології.

Сільське господарство. Тут Клюєв не обіцяє «рекордних врожаїв. Але передбачає створення умов для забезпечення перспективного розвитку на основі передових технологій. За його словами, реформування в галузі буде пов'язано з вдосконаленням системи державного управління, оптимізацією державної підтримки сільгоспвиробників, впровадженням ефективної експортної стратегії на світових продовольчих ринках.

ПЕК. Фінансове оздоровлення галузі планується шляхом збалансування фінансових ресурсів і створення умов для ефективного функціонування економіки. До цих пір ПЕК вважається донором інших галузей економіки. Критики нинішнього уряду вже неодноразово ставили під сумнів його бажання реформувати галузь, яка сьогодні не розвивається через тягар пільг для населення і бізнесу. Так, Андрій Клюєв констатує ці проблеми і визначає завдання: впровадження стратегічного планування в ПЕК, складання енергетичного балансу і його оптимізація, створення умов для забезпечення надійної роботи енергосистеми України, максимального залучення інвестиційних ресурсів для розвитку вугільної галузі, у тому числі, використання державно-приватного партнерства. Також окреслені завдання розвитку атомно-промислового комплексу, будівництва маневрових потужностей т.д. Взагалі державні програми і концепції існують і їх неодноразово передивлялися і переузгоджували у зв'язку з відстроченням їх виконання через брак коштів. Перелік програм, до речі, доданий до основного документа.

Реформа ЖКГ. Тут Андрій Клюєв називає головною проблемою недосконалу, неефективну тарифну політику. Тарифи з одного боку повинні відшкодовувати повну вартість послуг, а з іншого - бути пов'язані з реальними доходами населення, системою соціального захисту, бюджетною політикою, нарешті. Інакше зростання заборгованості за спожиті послуги, і, отже - борги комунальників, енергетиків і так далі. Без певних реформ система далі руйнуватиметься як картковий будиночок.

Соціальна політика. Уряд планує збільшити зайнятість завдяки збереженню і створенню робочих місць і реальному підвищенню заробітної плати і інших доходів. Щоб підтримати купівельну спроможність, стримувати інфляцію. Це з одного боку. З іншого - планують введення накопичувальної системи пенсійного страхування, розвиток недержавного пенсійного забезпечення. Але соціальна політика має бути тісно пов'язана з відновленням реального сектора економіки. Це відновлення неможливе без сприяння малому і середньому бізнесу. Тут Кабмін теж запланував низку заходів щодо дебюрократізациї і відновлення фінансово-кредитної підтримки. Від створення єдиного електронного вікна до скорочення переліку видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню. Нагадаємо, що такі проекти ще в кінці 90-х в Україні намагався впровадити Всесвітній банк. Але не склалося. Цікаво, що склалося в Білорусі, і пізніше Україна оцінила ефективність заходів по дерегуляциі процедурної роботи малого бізнесу. Як результат, за словами віце-президента ВБ в Європі і Центральній Азії Філіппа Ле Уєру, Білорусь "забезпечила таке економічне зростання, яке ближче до Китаю, чим до Європи".

Не можна не погодитися з критикою опозиції, що програма містить декларації про наміри. Але такий формат документа. Проте чи не вперше за останні роки уряд представив програму соціально економічного розвитку країни на поточний рік, написану до представлення держбюджету. За словами представника опозиційного НУНС Анатолія Матвієнко, можна лише вітати те, що уряд показав свої наміри і вектори руху. Кабмін також обіцяє, що вже на наступному пленарному тижні буде прийнятий бюджет, а потім - представлена Програма дій уряду, розрахована вже на декілька років.
Джерело: Прес-служба Громадянського блоку "Нова Україна"
Теги: Андрій Азаров, внутрішня політика України
Матерiали по темi:
 • 2010-05-28Вписатися до світового контексту нам заважає настанова «моя хата з краю»
 • 2010-05-05Валерій Титарчук: Бюджетна політика в Києві поставлена з ніг на голову
 • 2010-04-30За корупційні дії мають відповідати обидві сторони процесу
 • 2010-04-26Опозиція закликає виходити на майдани, а влада – працює.
 • 2010-04-26Нова влада не повинна втрачати позитивну динаміку, яку продемонструвала на початку
 • 2010-04-26«Коли економіка буде працювати, тоді ми матимемо джерела для вирішення соціальних завдань»

Коментарi(1):

principal-new

2010-05-27 11:34:51
приємно здивував
Справді приємно чути, що Клюєв не поплюжив попередників.

Додати повідомлення

Вам необхідно зареєструватися або авторизуватися для того щоб створювати нові повідомлення.

Повернутися до архіву

Архів

 • 2010
 • Червень
 • Квітень
 • Березень
 • Лютий
 • Січень
 • 2009
 • Грудень
 • Листопад
 • Жовтень
 • Вересень
 • Серпень
 • Липень
 • Червень
 • Травень
 • Квітень
 • Березень

Опитування

Чи «все пропало» у Юлії Тимошенко цього разу?

Результати опитувань

Пряма мова

Карта нової україни

Вiдео

Останні обговорення

 • Херсон інноваційний… (5)
 • Держава має виступати зернотрейдером (2)
 • Держави, де посади продаються, приречені на розпад (6)
 • У Херсоні відбувся І регіональний Форум трансферу технологій «Інновації. Інвестиції. Прогрес» (3)
 • Володимир Семиноженко: Україна має стати лідером, а не аутсайдером (4)
 • Аудит потрібно проводити після завершення діяльності кожного Кабміну (5)
 • Вітаємо Володимира Семиноженка з Ювілеєм! (5)
 • С Днем Рождения! (2)
 • Коли йде робота, бажання брати участь в акціях протесту падає (7)
 • Громадський ресурс не повинен пропасти (8)
Форум